یک از مواردی که در هنگام خرید دیتا پروژکتور به ذهن میرسد انتخاب تکنولوژی ساخت دستگاه است، کدام تکنولوژی بهتر است LCD  یا DLP ؟

جواب این سوال به صورت تک گزینه ای LCD  یا DLP  نمی توان مطرح کرد.

هر دو تکنولوژی دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود هستند، به صورت کلی هر دو تکنولوژی به خوبی امکان ارادئه تصویر خوب مثلا برای کابردهای آموزشی و یا اداری را دارند.با این حال تصاویر ساخته شده به وسیله این تکنولوژی ها دارای تفاوت هائی با هم هستند که دانستن آن به شما جهت انتخاب دیتا پروژکتور مناسب کمک خواهد کرد.در این مقاله ضمن معرفی این تکنولوژی ها و طرز کار آنها نقاط قوت و ضعف شان را بررسی خواهیم کرد،

تکنولوژی DLP 

DLP  مخفف عبارت Digital Light Processing یا پردازش دیجیتال نور است. این تکنولوژی توسط دکتر لری هورنبک در سال 1987 در شرکت تگزاس اینسترومنت ساخته شد.در دیتا پروژکتورهای ساخته شده بر مبنای این تکنولوژی از یک تراشه یا میکرو چیپ موسوم به DMD استفاده می شود.این تراشه متشکل از میلیونها آیینه ریز میکروسکوپی است که قابلیت حرکت و تغییر زاویه در دفعات بسیار زیاد را دارند. اندازه هر یک از این آینه ها کمتر از یک پنجم قطر موی انسان است ،که  می توانند تا 5000 بار در ثانیه به حرکت در آمده و با عقب یا جلو رانده شدن، وضعیت خاموش یا روشن را ایجاد کنند.

 

DLP-chipDMD-pic                                                                   DMD Chip

 

نور در این سیستم از یک منبع نور (لامپ) به یک چرخه رنگ (شامل سه رنگ اصلی) می تابد و پس از برداشتن طیفهای مختلف رنگ به تراشه DMD می رسد. در تراشه DMD پیکسلهای نوری و رنگی توسط آیینه هایی که ذکر شد (با تغییر زاویه آیینه ها)، تولید می شوند.

DLP-chart1

در برخی مدلها برای ایجاد کردن کیفیت بهتر تصویر از سه میکرو چیپ DMD استفاده میشود، در این مدلها بعد از  تولید رنگها توسط چرخ رنگ، هر یک از رنگهای اصلی (قرمز ، سبز ، آبی ) به چیپ مختص خود جهت پردازش تصویر منتقل میشود.

DLP-chart2

مزایای تکنولوژی DLP

-تصاویر داری کنتراست بسیار بالائی هستند.

– نسبت به دیتا پروژکتورهای LCD کم صدا  تر هستند.

–نسبت به دیتا پروژکتورهای LCD سبک تر و کم حجم تر هستند.

-به دلیل بسته بودن محفظه DLP در برابر گرد و خاک و دود بهتر عمل میکنند.

-به دلیل وجود قطعات کمتر نسبت به دیتا پروژکتورهای LCD کمتر دچار خرابی میشوند و تعمیر و نگهداری ساده تری دارند و در بلند مدت دچار افت کیفیت تصویر نمیشوند.

-به دلیل نزدیکی زیاد پیکس های (آیینه ها) در این تکنولوژی تصاویر خیلی یک دست تشکیل میشود و حالت پیکس پیکس شدن تصویر وجود ندارد.

معایب تکنولوژی DLP

-اثر رنگین کمانی، برخی افراد وقتی در حال تماشای یک تصویر هستند اگر به یک شی خارجی نگاه کنند و یا وقتی به سرعت از یک سمت صفحه ی نمایش به سمت دیگر نگاه کنند اثر رنگین کمانی را تجربه خواهند کرد. یک فلش لحظه ای که به صورت نوارهای رنگین کمانی در حاشیه اشیاء روشن تر نمایان میشود. البته با توجه به توسعه سریع این تکنولوژی در دیتا پروژکتور های جدیدتر این حالت به سختی قابل تشخیص است.

تکنولوژی LCD 

LCD مخفف عبارت Liquid Crystal Display یا نمایشگر کریستال مایع است. در دیتا پروژکتورهایی که مبتنی بر این تکنولوژی ساخته شده اند، نور پس از خروج از منبع نور (لامپ دیتا پروژکتور) توسط منشورهایی به سه رنگ اصلی تجزیه شده و هر رنگ به یک صفحه شیشه ای LCD مجزا (که هر کدام به یک رنگ اصلی اختصاص داده شده اند) ارسال می گردد.LCD-panle

LCD Panels

در هنگام عبور نور از این صفحات LCD ، با باز و بسته شدن پیکسلها و جلوگیری یا عدم جلوگیری از عبور نور و تغییر فرکانس نور، تصویر باز تولید می گردد و رنگهای تولید شده به صورت مجزا به کمک یک منشور دیگر یکی شده و برای نمایش به لنز دیتا پروژکتور منتقل میشود.

LCD-chart

LCD System

 

مزایای تکنولوژی

-رنگهای دقیق تر و درخشان تر باعث ایجاد تصاویر روشن تر میشوند که برای نمایش تصاویر با جزئیات زیاد مناسب است.

-در تکنولوژی LCD به دلیل استفاده از ساختار بیشتر رنگها میزان روشنایی تصویر بیشتر است. به این معنی که در مقایسه با دیتا پروژکتورهای مبتنی بر تکنولوژی DLP با یک اندازه میزان روشنایی لامپ تصاویر دارای شفافیت بیشتر است.

معایب تکنولوژی LCD

-کنتراست کمتر و در قیاس با تکنولوژی DLP رنگ سیاه ملایم تر است.

-دیتا پروژکتورهای ساخته شده مبتنی بر تکنولوژی LCD  به دلیل داشتن قطعات بیشتر از دیتا پروژکتور های مبتنی بر تکنولوژی DLP سنگین تر هستند.

-وجود قطعات بیشتر به این معنی است که قطعات بیشتری می توانند مشکل پیدا کنند. پنل های LCD  در بلند مدت میتوانند نتزل تصویر پیدا کنند و تعادل رنگها تغییر کرده و کنتراست کلی را کاهش دهند.

-مانند هر تکنولوژی مبتنی بر LCD ممکن است تعدادی از پیکس ها به اصطلاح مرده وجود داشته باشد ، به این معنی که تعدادی از نقاط به صورت دائمی روشن یا خاموش باشند.در صورتی که یک پیکسل این مشکل را داشته باشد تاثیر آن به سختی قابل مشاهد خواهد بود.

-تصاویر واضح تر تولید شده توسط دیتا پروژکتور مبتنی بر تکنولوژی LCD میتواند یک عیب برای آن ها باشد در واقع گاهی اوقات اگر از نزدیک به پرده نمایش نگاه کنید میتوانید پیکسل ها را از هم تشخیص دهید.

 

کدام تکنولوژی مناسب برای شما است؟

همچنین که پیشتر هم گفته شده جواب روشنی در این خصوص وجود ندارد ، با توجه به ذکر مزایا و معایب هر کدام از تکنولوژی ها نوع استفاده شما میتواند مشخص کننده تکنولوژی مناسب تر برای انتخاب دیتا پروژکتور باشد.

– به صورت کلی توصیه میشود اگر تولید رنگ در محتویاتی که میخواهید نمایش دهید مهم است ونیاز به رنگ های درخشان تر و با روشنایی بیشتر دارید از دیتا پروژکتورهای مبتنی بر تکنولوژی LCD استفاده کنید.

– اگر از دیتا پروژکتور جهت استفاده به عنوان سینمای خانگی و نمایش فیلم میخواهد استفاده کنید و یا به دلیل جا به جای آن میخواهید وزن کمتری داشته باشد ، دیتا پروژکتورهای مبتنی بر تکنولوژی DLP برای شما مناسب تر خواهند بود .

امروزه با توجه به پیشرفتهای روز افزون علمی هر کدام از تکنولوژی ها ذکر شده در حال بهبود عملکرد خود و از بین بردن معایب هستند هر چند که دیتا پروژکتور های امروزی داری عملکر بسیار بهتری از مدلهای قدیمی تر هستند. شرکت های Sony و Epson از بزرگترین تولید کنندگانی هستند که از تکنولوژی LCD در تولیدات خود استفاده میکنند و در مقابل شرکت های NEC ، Optoma ، Benq و ViewSonic از تکنولوژی DLP برای تولید محصولات خود استفاده میکنند.