امروزه با وجود تعداد زیاد مارکها و مدلهای موجود در بازار اگر شما شناخت دقیقی از نیاز خود نداشته باشید به راحتی سردرگم خواهید شد. لذا در این مقاله سعی شده است با معرفی مشخصات مهم یک دیتا پروژکتور به شما در شناخت بهتر نیاز خود و در نهایت انتخاب مناسب آن کمک شود.

معمولا دیتا پروژکتورها به وسیله فاکتورهای زیر با هم مقایسه میشوند:

-شدت روشنایی ، Brightness

-وضوح تصویر ، Resolution

-نسبت تصویر ، Aspect Ratio

زمانی که فاکتورهای ذکر شده را در نظر بگیرد انتخاب شما محدود تر خواهد شد.

 

شدت روشنایی ، از آنجایی که وظیفه ی اصلی دیتا پروژکتور ، تاباندن تصویر بر روی پرده نمایش است . پس طبیعی است که شدت تاباندن یعنی همان شدت روشنایی و نور دیتا پروژکتور هم بسیار مهم باشد. این شدت را با واحدی به نام ANSI lumens (انسی لومنس) می سنجند. واضح است که هرچه شدت انسی لومنس بالاتر باشد ، دیتا پروژکتور قادر است تا تصاویر را در مکانهای روشن تر نیز نمایش دهد و بالعکس ، هرچه این معیار پائین تر باشد ، برای نمایش مجبوریم چراغهای محیط را خاموش کنیم تا تصاویر بهتر دیده شوند.

brightness

 

پس اینطور می توان گفت که یکی از پارامترهای اصلی و مهم در مقایسه دیتا پروژکتورها ، شدت روشنایی یا همان انسی لومنس است. شما برای انتخاب شدت روشنایی مناسب باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

brightness2

 

– آیا می توانید نور محیط نمایش را کنترل کنید؟

بهترین عملکرد یک دیتا پروژکتور فارغ از شدت روشنایی آن نمایش تصویر در یک محیط کاملا تاریک است، هرچند گاهی اوقات تاریک کردن کامل محیط امکان پذیر نیست.

اگر شما قصد نمایش تصاویر در محیطی را دارید که امکان تاریک کردن آن یا کنترل نور بیرونی به وسیله پرده را ندارید پس شما به یک دیتا پروژکتور با شدت نور بالا نیاز خواهید داشت. ولی در خصوص استفاده از دیتا پروژکتور به عنوان سینمای خانگی توصیه میشود به جهت تجربه هرچه بهتر حس سینمایی در زمان نمایش تصاویر نور اتاق کاملا تاریک باشد.

 

<نور بیشتر در مکان نمایش نیاز به شدت بیشتر روشنایی دیتا پروژکتور برای ارائه تصویر بهتر دارد>

 

-چه تعداد نفرات در مکان نمایش حضور دارند؟

هرچه تعداد نفرات در مکان نمایش دیتا پروژکتور بیشتر باشد شما به تصاویر بزرگتر نیاز دارید تا تصاویر برای همگان قابل دیدن باشد، درنتیجه برای تصویر بزرگتر قاعدتا شما باید فاصله دیتا پروژکتور از پرده نمایش را زیادتر کنید پس شما به شدت روشنایی بیشتر نیاز خواهید داشت چرا که نور باید مسافت بیشتری را برای رسیدن به پرده طی کند.

<تعداد نفرات بیشتر نیاز به شدت بیشتر روشنایی دیتا پروژکتور برای ارائه تصویر بهتر دارد>

 

-چه محتوای را میخواهید نمایش دهید؟

نمایش متن و نمودار وبه طور کلی برنامه هائی که با اتصال به کامپیوتر قصد نمایش آن را دارید بخاطر داشتن جزئیات زیاد برای خوانده شدن بهتر نیاز به شدت روشنایی بیشتر دارند ، همچنین در چنین کاربردهای بخاطر اینکه حاضرین در مکان نمایش امکان یادداشت برداری از مطالب ارائه شده را داشته باشند شما به مقداری روشنایی در محیط نیاز دارید. در مقابل برای استفاده از دیتا پروژکتور به عنوان سینمای خانگی شما نیاز به شدت بالا روشنایی ندارید.

 

 

<برای نمایش بهتر تصاویر و متن هایی که جزئیات زیادی دارند شما به دیتا پروژکتوری با شدت روشنایی بیشتر  نیاز دارید>

 

 

زمانی که شما موارد ذکر شده مانند میزان نور محیط و امکان کنترل آن، تعداد افرادی که در مکان نمایش وجود دارند و اندازه تصویر و همچنین مشخص شدن محتوایی که میخواهید نمایش دهید را در نظر گرفتید میتوانید شدت روشنایی مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

 

شدت روشنایی کمتر از 1000 لومیننس

بیشتر دیتا پروژکتورهای این گروه برای استفاده به عنوان سینمای خانگی مناسب هستند. که در مکانهای کاملا تاریک تصویر خوبی نمایش میدهند.

 

شدت روشنایی 1000  تا 2000 لومیننس

بیشتر دیتا پروژکتورهای این گروه برای استفاده ها آموزشی در کلاسهای درس و مکانهای آموزشی به کاربرده میشوند، همچین برای استفاده به عنوان سینمای خانگی مثلا برای نمایش در مکانی که کاملا تاریک نیست مانند دیدن تلوزیون در نور روز.

 

شدت روشنایی 2000  تا 3000 لومیننس

بیشتر دیتا پروژکتورهای این گروه برای استفاده در سالن های کنفرانس و یا کلاسهای برزگ مناسب میباشند. این میزان از شدت روشنایی براحتی میتواند تاثیر نورهای محیط را در تصویر نمایش داده شده کاهش دهد.

 

شدت روشنایی بیشتر از  3000 لومیننس

شدت روشنایی بیشتر از 3000 لومی ننس معمولا برای استفاده سالنها برزگ سخنرانی جهت نمایش تصویر بزرگ و در مکانهای که نور زیاد دارد مناسب هستند.

 

وضوح تصویر یا همان رزولوشن به تعداد نقاطی که یک تصویر را تشکیل میدهند گفته میشود ، به عنوان مثال وضوح تصویر 600*800 به این معنی است که تصویر از 800 نقطه در عرض و 600 نقطه در طول تشکیل شده است که در مجموع تصویر ایجاد شده دارای 480.000 نقطه است.

resolution-1

در نتیجه تعداد بیشتر نقاط در یک تصویر باعث بالا روفتن رزولوشن و واضح تر شدن تصویر و جزئیات بیشتر آن میشود. در زیر جدول استاندارهای موجود رزولوشن ذکرشده است، در نظر داشته باشید هر چقدر میزان رزولوشن بالاتر باشد دستگاه گرانترخواهد شد.

تعداد پیکسل رزولوشن
800×600
480.000 pixels
SVGA
854×480
409.920 pixels
WVGA
1024×768
786.432 pixels
XGA
1280×720
921.600 pixels
HD2
1280×800
1.024.000 pixels
WXGA
1400×1050
1.470.000 pixels
SXGA+
1600×1200
1.920.000 pixels
UXGA
1920×1080
2.073.600 pixels
HD
2048×1080
2.211.840 pixels
2K
4096×2160
8.847.360 pixels
4K
7680×4320
33.177.600 pixels
8K

جدول استانداردهای موجود وضوح تصویر

به چه میزان وضوح تصویر نیاز دارید؟

امروزه پروژکتورها با رزولوشنهای مختلف سازگار هستند، که میتواند تصاویر را با رزولوشن متفاوت را دریافت کرده و مطابق رزولوشن خود نمایش دهند، به این فرایند اسکیلینگ میگویند. از این رو اسکیلینگ همیشه باعث کاهش کیفیت تصویر میشود (تصاویر که حاوی جزئیات زیاد نیستند)، این افت کیفیت نه فقط بخاطر اینکه رزولوشن دیتا پروژکتور کمتر از رزولوشن تصویر ورودی است بلکه در مواردی هم که رزولوشن دیتا پروژکتور بیشتر از روزلوشن تصویر ورودی است اتفاق می افتد. بنابر این همیشه توصیه میشود رزولشن تصویر ورودی با رزولوشن دستگاه هماهنگ باشد (به عنوان مثال اگر رزولوشن نوت بوک شما XGA  باشد ،رزولوشن دیتا پروژکتور شما هم باید XGA باشد تا شما تصویر واضح و تمیزی داشته باشید).

resolution-2

یکی از عوامل موثر در انتخاب رزولوشن دیتا پروژکتور محتوائی است که میخواهید نمایش دهید:

-اگر از دیتا پروژکتور برای نمایش فایل های PowerPoint میخواهید استفاده کنید شما به رزولوشن بالایی نیاز ندارید ،بنا بر این رزولوشن SVGA هم کافیست.

-اگر از دیتا پروژکتور برای نمایش فایل های که حاوی اطلاعات عددی هستند مانند فایل های Excel میخواهید استفاده کنید (برای دیدن بهتر جزئیات) شما به رزولوشن XGA نیاز دارید.

-اگر از دیتا پروژکتور برای نمایش فایل هایی یا جزئیات زیاد مانند اطلاعات فنی و یا نقشه های مهندسی و یا تصاویر با کیفیت بسیار زیاد میخواهید استفاده کنید شما به رزولوشن SXGA یا UXGA

نیاز دارید.

-اگر شما از کامیپوتر با صفحه عریض استفاده میکنید (Wide Screen) و یا میخواهید از دیتا پروژکتور به عنوان سینمای خانگی استفاده کنید شما به  رزولوشن های عریض  مانند WSVGA ,WXGA ,WSXGA نیاز دارید  که البته دیتاپروژکتور با این رزولوشن ها بسیار گران هستند.

 

نسبت تصویر یا Aspect Ratio به نسبت پهنا به ارتفاع یک تصویر میگویند.

Asoect-1

نسبت تصویر در دیتا پروژکتورها به دو دسته تقسیم میشوند بین نسبت 4:3 (اندازه مونیتورهای کامپیوتر) و نسبت 16:9 (اندازه تلویزیون های عریض).

Asoect-2.gif

از نسبت 4:3 بیشتر برای مصارف اداری که جهت نمایش اطلاعات کامپیوتر (فایل ها / برنامه ها)

توسط دیتا پروژکتور استفاده میشود.

از نسبت 16:9 برای نمایش فایل های Excel  ویا برنامه های صفحه گسترده دیگر و یا نمایش فیلم بیشتر استفاده میشود.

Asoect-3

امرزوه بیشتر دیتا پروژکتورها با نسبت های ذکر شده مطابقت دارند و به سادیگی با استفاده از یک گزینه در منوی دیتا پروژکتور قابل تنظیم میباشد. به هر حال همواره توصیه میشود از نسبت غیر از نسبت تصویر استاندارد دیتا پروژکتور استفاده نشود چون در این صورت باعث کشیدگی تصویر و در یا عدم نمایش بخشی از آن خواهد شد.

Asoect-4.gif

 

مناسب ترین نسبت تصویر به محتوای که میخواهید نمایش دهید بستگی دارد:

-اگر از دیتا پروژکتور بیشتر در موارد اداری آموزشی میخواهید استفاده کنید (استاندارد صفحه های نمایش کامپیوترها) توصیه میشود از نسبت 4:3 استفاده کنید.

-اگر از دیتا پروژکتور برای اتصال به کامپیوتر یا نوت بوک های با صفحه عریض میخواهید استفاده کنید توصیه میشود از نسبت 16:9 استفاده کنید.

-اگر از دیتا پروژکتور به عنوان سینمای خانگی و جهت نمایش فیلم میخواهید استفاده کنید توصیه میشود از نسبت 16:9 استفاده کنید.

 

وزن دیتا پروژکتور 

پروژکتورهای پیشرفته با قدرت بسیار زیاد سنگین تر هستند. به این معنی که هرچه میزان شدت روشنایی و سایر موارد بیشتر باشد طبیعتا دستگاه سنگین تر هم خواهد شد.

اگر قصد استفاده از دیتا پروژکتور در مکانهای مختلف را دارید پس باید فاکتور وزن هم در نظر بگیرید:

-اگر از دیتا پروژکتور برای استفاده در مکانها مختلف میخواهید استفاده کنید وزن مناسب حدود دو تا سه کیلو گرم خواهد بود.

 

 

حالا که شما جواب سوالات ذکر شده را در نظر گرفتید انتخاب دیتا پروژکتور مناسب برای شما آسان تر میشود. برای کمتر کردن مدل ها جهت انتخاب بد نیست تکنولوژی ساخت هم در ، اندازه کنتراست و تعداد ورودی و خروجی های دستگاه را در نظر بگیرید شاید به انتخاب بهتر شما کمک کند.

 

 

تکنولوژی ساخت دیتا پروژکتور همه دیتا پروژکتورها بر اساس دو نوع تکنولوژی ساخته میشوند، تکنولوژی LCD یا DLP که هر دو تکنولوژی میتواند همه گونه محتویات را به خوبی نمایش دهند.

با این حال معمولاً از تکنولوژی DLP برای نمایش فیلم بیشتر استفاده میشود که تصاویر نرم تری نمایش می دهند بخاطر کنتراست بالا.

تکنولوژی LCD  برای اتصال به کامپیوتر و نمایش اطلاعات آن به جهت تصاویر شفاف تر و رنگهای درخشان تر استفاده میشود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تکنولوژی های به کار رفته در دستگاه های دیتا پروژکتور به مقاله آموزشی آن مراجعه فرمایید.

 

 

 

کنتراست به نسبت روشن ترین و تاریک ترین نقطه در تصویر گفته میشود ، کنتراست در واقع معیاری است که بوسیله آن می توان فاصله بین روشن ترین و تاریک ترین را تعیین کنیم. به عبارت دیگر هرچه کنتراست بیشتر باشد فاصله بین روشنی و تاریکی از هم بیشتر میشود که باعث میشود سایه ها را تاریک تر و سایه روشن ها را شفاف تر میشود. با کاهش کنتراست عکس این اتفاق پیش می آید یعنی سایه ها کم رنگتر و سایه روشنها تاریکتر خواهند شد.

کنتراست بیشتر، رنگها را واضح تر و تفکیک سایه ها از رنگها دقیق تر میشود تصویر نمایش داده شده واضح تر و واقعی تر به نظر خواهد رسید. پس میتوان گفت کنتراست معیاری برای تشخیص وضوح رنگ هاست و میزان کنتراست بالاتر مطلوب تر خواهد بود، و هرچه میزان نور مکان نمایش بیشتر باشد میزان کنتراست کمتر اهمیت پیدا خواهد کرد و بر عکس هر چقدر میزان نور مکان نمایش کمتر باشد میزان کنتراست بیشتر اهمیت پیدا خواهد کرد.

 Contrast

ورودی و خروجی های دیتا پروژکتور ، یکی از مواردی که میتوان در استفاده از دیتا پروژکتور تاثیر گذار باشد ورودی های و خروجی های دستگاه میباشد.بسته به نیاز کاربران در محیط کاربری، این مهم قابل تامل و بررسی است . به عنوان مثال ورودی HDMI شاید برای کاربرد های اداری و آموزشی تاثیر گذار نباشد ولی برای کاربران سینما خانگی جهت اتصال به پخش کننده های تصویری ورودی مهمی میباشد.

input-1

 

همچنین جهت استفاده در محیط های سمعی و بصری یا سالن همایش، انتخاب یک پروژکتور با طیف کاملی از ورودی و خروجی ها ( نظیر ورودی و خروجی کامپیوتر ، ویدئو ، کامپوننت ، S-Video  و ورودی و خروجی صدا ) پیشنهاد می گردد .  ضمناً در هنگام خرید، در صورت نیاز به دو ورودی همزمان کامپیوتر ( جهت سوییچ بر روی تصاویر دو کامپیوتر و یا نیاز به خروجی مانیتور ( جهت مشاهده همزمان تصویر بر روی مانیتور و پرده نمایش ) در انتخاب ویدئو پروژکتور دقت نظر داشته باشید  .

input-2

ورودی شبکه این ورودی جهت استفاده ها اداری آموزش ویا سالنهای همایش کاربرد دارد که امکان کنترل و تنظیم دیتا پروژکتور را در محیط شبکه و بدون نیاز به دسترسی مستقیم به دستگاه امکان پذیر منماید.

ورودی WiFi  برای اتصال بدون سیم به کامپیوتر جهت ارسال تصاویر به دیتا پروژکتور استفاده میشود که این آپشن در اکثر دیتا پروژکتورهای جدید وجود دارد.

input-3